Vaderlandse Geschiedenis – Nederlandse geschiedenis: verschil tussen versies
(4 tussenliggende versies door dezelfde gebruiker niet weergegeven) | |||
Regel 22: | Regel 22: | ||
=== Nederland in de oudheid === | === Nederland in de oudheid === | ||
[[file:Nederland-in-de-Oudheid-01.jpg|800px|center|thumb]] | [[file:Nederland-in-de-Oudheid-01.jpg|800px|center|thumb]] | ||
De tijd van de Germanen, Bataven en Cannenefaten, de Vikingen, de komst van de Romeinen en de volksverhuizingen. | De tijd van de Germanen, Bataven en Cannenefaten, de Vikingen, de komst van de Romeinen en de volksverhuizingen. | ||
*Rubriek: [[Romeinse Rijk en de Romeinen]] | *Rubriek: [[Romeinse Rijk en de Romeinen]] | ||
Publicaties: | Publicaties: | ||
*[[Julius Civilis en de Bataafse Opstand (70 na Chr.)]] | *[[Julius Civilis en de Bataafse Opstand (70 na Chr.)]] | ||
Regel 39: | Regel 39: | ||
Traditioneel wordt met de Middeleeuwen de periode tussen de val van het West-Romeinse Rijk in de vijfde eeuw en ontdekking van Amerika in (1492) bedoeld. De Middeleeuwen zelf worden onderverdeeld in de vroege, hoge en late middeleeuwen. | Traditioneel wordt met de Middeleeuwen de periode tussen de val van het West-Romeinse Rijk in de vijfde eeuw en ontdekking van Amerika in (1492) bedoeld. De Middeleeuwen zelf worden onderverdeeld in de vroege, hoge en late middeleeuwen. | ||
{| class="wikitable" style="border-collapse: collapse; width: 100%;" | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |Publikaties | |||
| style="width: 50%;" |Belangrijke personen | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" | | |||
| style="width: 50%;" | | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[Heilige Roomse Rijk (962-1806) – Samenvatting]] | |||
| style="width: 50%;" |[[Bonifatius]] | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[Slag bij Ane (1227)]] | |||
| style="width: 50%;" |[[Willibrord]] | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[Slag bij Warns (1345)]] | |||
| style="width: 50%;" |[[Geert Grote]] | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[Dorestad – Een eeuwenoud handelscentrum]] | |||
| style="width: 50%;" |[[Jacob van Maerlant]] | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[Jan van Schaffelaar en zijn sprong van de toren]] | |||
| style="width: 50%;" |[[Jacob van Artevelde]] | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[In Den Haag daar woont een graaf]] | |||
| style="width: 50%;" |[[Koning Radbod]] | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[De Grote Ontginning (1000-1300)]] | |||
| style="width: 50%;" |[[Graaf Albrecht van Beieren]] | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[Guldensporenslag (1302)]] | |||
| style="width: 50%;" |[[Graaf Dirk III]] | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[Hofstelsel en leenstelsel: wat is het verschil?]] | |||
| style="width: 50%;" |[[Graaf Willem V]] | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[De Hanze (ca. 1350-1450) – Handelsverbond uit de Middeleeuwen]] | |||
| style="width: 50%;" |[[Graaf Floris V]] | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[Blijde Inkomst (3 januari 1356)]] | |||
| style="width: 50%;" |[[Gravin Margaretha van Beieren]] | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[Spiegel Historiael, 1325-1335]] | |||
| style="width: 50%;" |[[Priester Hendrik]] | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[Stichtse Landbrief (1375)]] | |||
| style="width: 50%;" |[[Bernlef]] | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[De moord op Karel de Goede (1127)]] | |||
| style="width: 50%;" |[[Karel de Grote]] | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[Sint Elisabethsvloed (1421)]] | |||
| style="width: 50%;" |[[Jeanne d’Arc]] | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[Nederland van 400-700: ‘Gouden Middeleeuwen’]] | |||
| style="width: 50%;" | | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[Mirakel van Amsterdam (1345)]] | |||
| style="width: 50%;" | | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[Zoen van Delft (1428)]] | |||
| style="width: 50%;" | | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[Tongzonden in de Middeleeuwen]] | |||
| style="width: 50%;" | | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[De Kinderkruistochten (1212)]] | |||
| style="width: 50%;" | | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[Begijnen, de dochters van Christus]] | |||
| style="width: 50%;" | | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[Stapelmarkt en stapelplaats]] | |||
| style="width: 50%;" | | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[Nederlandse eenwording onder Bourgondiërs]] | |||
| style="width: 50%;" | | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[Middeleeuwse postbodes: meer dan enkel briefdragers]] | |||
| style="width: 50%;" | | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[Getijdenboeken, middeleeuwse devotie ten top]] | |||
| style="width: 50%;" | | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[Slag bij Poitiers]] | |||
| style="width: 50%;" | | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[Tapijt van Bayeux]] | |||
| style="width: 50%;" | | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[Het Roelandslied]] | |||
| style="width: 50%;" | | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[Hoe christendom en islam de macht verdeelden]] | |||
| style="width: 50%;" | | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[Middeleeuwse misère: pest, invasies en hongersnoden]] | |||
| style="width: 50%;" | | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[‘Naar Canossa gaan’]] | |||
| style="width: 50%;" | | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[‘Middeleeuwse dictators’]] | |||
| style="width: 50%;" | | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[Middeleeuwse horror]] | |||
| style="width: 50%;" | | |||
|- | |||
| style="width: 50%;" |[[Zelfmoord in de middeleeuwen: een grote schande]] | |||
| style="width: 50%;" | | |||
|} | |||
=== Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) === | === Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) === |
Versie van 15 jun 2024 10:09
Een overzicht van belangrijke momenten uit de geschiedenis van Nederland, de vaderlandse geschiedenis. Van de oudheid tot de moderne tijd en van de Tachtigjarige Oorlog tot de Gouden Eeuw. Het overzicht wordt doorlopend uitgebreid, net zolang tot wij een soort online Museum van de Vaderlandse Geschiedenis zijn.
Nederland in de Prehistorie
Het gebied van het huidige Nederland wordt al duizenden jaren door mensen bewoond. De oudste teruggevonden sporen (van neanderthalers) zijn 250.000 tot 350.000 jaar oud. Bij opgravingen stuiten archeologen nog altijd op voorwerpen die getuigen van de aanwezigheid van vroege bewoners, zoals vuistbijlen, grafgiften, potten en sieraden.
Publicaties:
- Waar begint de Nederlandse geschiedenis?
- Hunebedden in Nederland – Prehistorische grafkamers
- Bandkeramiek – Bandkeramische cultuur (ca.5500-4950 v.Chr.)
- Swifterbantcultuur (5100-3400 v.Chr.)
- De Trechterbekercultuur (ca.4900-2750 v.Chr.)
- Het Meisje van Yde – Een offer aan de goden?
- De Steen van Linne, de oudste tekening van Nederland
- Trijntje, het oudste skelet van Nederland
- Het Mannetje van Willemstad
- Het Paar van Weerdinge
- Wapens in de prehistorie
Nederland in de oudheid
De tijd van de Germanen, Bataven en Cannenefaten, de Vikingen, de komst van de Romeinen en de volksverhuizingen.
- Rubriek: Romeinse Rijk en de Romeinen
Publicaties:
- Julius Civilis en de Bataafse Opstand (70 na Chr.)
- Dorestad – Een eeuwenoud handelscentrum
- De Sint-Elisabethsvloed van 1421
- De Romeinse limes
- Invallen van de Vikingen (800-1000)
- Romeinse wegen in Nederland
- De mysterieuze dodecaëder
Nederland in de Middeleeuwen
Traditioneel wordt met de Middeleeuwen de periode tussen de val van het West-Romeinse Rijk in de vijfde eeuw en ontdekking van Amerika in (1492) bedoeld. De Middeleeuwen zelf worden onderverdeeld in de vroege, hoge en late middeleeuwen.
Tachtigjarige Oorlog (1568-1648)
Tijdens deze oorlog kwamen de Nederlanden, onder leiding van Willem van Oranje, in opstand tegen het Spaanse Rijk onder koning Filips II. De oorlog leidde tot het ontstaan van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden.
Bron digitalisering en Wiki opmaak: Terry van Erp