Vendémiaire: verschil tussen versies
Uit Wiki Raamsdonks Historie
kGeen bewerkingssamenvatting |
k (1 versie geïmporteerd) |
||
(3 tussenliggende versies door dezelfde gebruiker niet weergegeven) | |||
Regel 1: | Regel 1: | ||
'''Vendémiaire''' was de eerste maand van de [[Franse_republikeinse_kalender|Franse republikeinse kalender]]; vendémiaire betekent: '''wijnmaand'''. | |||
Vergeleken met de [[Gregoriaanse_kalender|gregoriaanse kalender]] begon de maand op 22, 23 of 24 september en eindigde op 21, 22 of 23 oktober. | |||
{| | | ||
{| about="#mwt1" class="wikitable" data-ve-attributes="{" data-ve-ignore="true" style="margin:0 auto; text-align:center" | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:55px; font-size:150%" | |||
! | |||
! colspan="3" data-ve-attributes="{" style="font-size:120%" | [https://nl.wikipedia.org/wiki/Vendémiaire Vendémiaire] | |||
! | |||
|- | |- | ||
| | |||
{| | |||
|- | |- | ||
| | | <span class="ve-pasteProtect" data-ve-attributes="{" typeof="mw:Entity"> </span> | ||
{| align=" | |- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | ||
| | | Primidi | ||
{| | |- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | ||
| Duodi | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| Tridi | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| Quartidi | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| Quintidi | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| Sextidi | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| Septidi | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| Octidi | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| Nonidi | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| Décadi | |||
|} | |||
| | |||
{| data-ve-attributes="{" style="text-align:center" width="160" | |||
|- | |||
| colspan="2" | décade 1 | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| 1 | |||
| <span class="nowrap ve-pasteProtect">Raisin ([https://nl.wikipedia.org/wiki/Druif Druif])</span> | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| 2 | |||
| <span class="nowrap ve-pasteProtect">Safran ([https://nl.wikipedia.org/wiki/Saffraan Saffraan])</span> | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| 3 | |||
| <span class="nowrap ve-pasteProtect">Châtaigne ([https://nl.wikipedia.org/wiki/Kastanje Kastanje])</span> | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| 4 | |||
| <span class="nowrap ve-pasteProtect">Colchique ([https://nl.wikipedia.org/wiki/Herfsttijloos Herfsttijloos])</span> | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| 5 | |||
| <span class="nowrap ve-pasteProtect">Cheval ([https://nl.wikipedia.org/wiki/Paard_(dier) Paard])</span> | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| 6 | |||
| <span class="nowrap ve-pasteProtect">Balsamine ([https://nl.wikipedia.org/wiki/Springzaad Springbalsemien])</span> | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| 7 | |||
| <span class="nowrap ve-pasteProtect">Carotte ([https://nl.wikipedia.org/wiki/Wortel_(groente) Wortel])</span> | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| 8 | |||
| <span class="nowrap ve-pasteProtect">Amarante ([https://nl.wikipedia.org/wiki/Amarant_(geslacht) Amarant])</span> | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| 9 | |||
| <span class="nowrap ve-pasteProtect">Panais ([https://nl.wikipedia.org/wiki/Pastinaak Pastinaak])</span> | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| 10 | |||
| <span class="nowrap ve-pasteProtect">Cuve ([https://nl.wikipedia.org/wiki/Vat_(verpakking) Wijnvat])</span> | |||
|} | |||
| | |||
{| data-ve-attributes="{" style="text-align:center" width="160" | |||
|- | |||
| colspan="2" | décade 2 | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| 11 | |||
| <span class="nowrap ve-pasteProtect">Pomme de terre ([https://nl.wikipedia.org/wiki/Aardappel Aardappel])</span> | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| 12 | |||
| <span class="nowrap ve-pasteProtect">Immortelle ([https://nl.wikipedia.org/wiki/Strobloem_(plant) Strobloem])</span> | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| 13 | |||
| <span class="nowrap ve-pasteProtect">Potiron ([https://nl.wikipedia.org/wiki/Pompoen Kalebas])</span> | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| 14 | |||
| <span class="nowrap ve-pasteProtect">Réséda ([https://nl.wikipedia.org/wiki/Mignonette Mignonette])</span> | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| 15 | |||
| <span class="nowrap ve-pasteProtect">Âne ([https://nl.wikipedia.org/wiki/Ezel_(dier) Ezel])</span> | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| 16 | |||
| <span class="nowrap ve-pasteProtect">Belle de nuit ([https://nl.wikipedia.org/wiki/Mirabilis_jalapa Nachtschone])</span> | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| 17 | |||
| <span class="nowrap ve-pasteProtect">Citrouille ([https://nl.wikipedia.org/wiki/Pompoen Pompoen])</span> | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| 18 | |||
| <span class="nowrap ve-pasteProtect">Sarrasin ([https://nl.wikipedia.org/wiki/Boekweit Boekweit])</span> | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| 19 | |||
| <span class="nowrap ve-pasteProtect">Tournesol ([https://nl.wikipedia.org/wiki/Zonnebloem Zonnebloem])</span> | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| 20 | |||
| <span class="nowrap ve-pasteProtect">Pressoir ([https://nl.wikipedia.org/wiki/Pers_(machine) Wijnpers])</span> | |||
|} | |||
| | |||
{| data-ve-attributes="{" style="text-align:center" width="160" | |||
|- | |- | ||
| | | colspan="2" | décade 3 | ||
| | |- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | ||
| | | 21 | ||
| | | <span class="nowrap ve-pasteProtect">Chanvre ([https://nl.wikipedia.org/wiki/Hennep Hennep], [https://nl.wikipedia.org/wiki/Marihuana Marihuana])</span> | ||
| | |- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | ||
| | | 22 | ||
| <span class="nowrap ve-pasteProtect">Pêche ([https://nl.wikipedia.org/wiki/Perzik Perzik])</span> | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| 23 | |||
| <span class="nowrap ve-pasteProtect">Navet ([https://nl.wikipedia.org/wiki/Knolraap Knolraap])</span> | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| 24 | |||
| <span class="nowrap ve-pasteProtect">Amaryllis ([https://nl.wikipedia.org/wiki/Amaryllis_(plantengeslacht) Amaryllis])</span> | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| 25 | |||
| <span class="nowrap ve-pasteProtect">Bœuf ([https://nl.wikipedia.org/wiki/Rundvee Rund])</span> | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| 26 | |||
| <span class="nowrap ve-pasteProtect">[https://nl.wikipedia.org/wiki/Aubergine_(plant) Aubergine]</span> | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| 27 | |||
| <span class="nowrap ve-pasteProtect">Piment ([https://nl.wikipedia.org/wiki/Chilipeper Chilipeper])</span> | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| 28 | |||
| <span class="nowrap ve-pasteProtect">Tomate ([https://nl.wikipedia.org/wiki/Tomaat Tomaat])</span> | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| 29 | |||
| <span class="nowrap ve-pasteProtect">Orge ([https://nl.wikipedia.org/wiki/Gerst Gerst])</span> | |||
|- data-ve-attributes="{" style="height:47px" | |||
| 30 | |||
| <span class="nowrap ve-pasteProtect">Tonneau ([https://nl.wikipedia.org/wiki/Vat_(verpakking) Wijnton])</span> | |||
|} | |} | ||
| | |||
{| data-ve-attributes="{" style="height:498px" | |||
|- data-ve-attributes="{" style="font-size:1%" | |||
| <figure class="mw-default-size" data-ve-attributes="{" typeof":"mw:image="" thumb"}"="" typeof="mw:Image/Thumb"> <figcaption> </figcaption> </figure> | |||
|- | |- | ||
| | | Republikeinse tijd: | ||
|- | |- | ||
| data-ve-attributes="{" style="font-size:220%" | '''4:80:63''' | |||
|- | |||
| Midden-Europese zomertijd: | |||
|- | |- | ||
| | | data-ve-attributes="{" style="font-size:220%" | '''13:22:46''' | ||
|} | |} | ||
|} | |} | ||
{| style="background-color: #ffffee; border: 1px solid #999; border-right: 2px solid #999; border-bottom: 2px solid #999" cellpadding="3" align="center" | |||
|- | |||
! Conversietabel tussen de republikeinse en de gregoriaanse kalender voor de maand<br/> '''vendémiaire''' | |||
|- | |||
| | |||
{| rules="all" style="border: 1px solid #999; text-align: center" cellspacing="0" cellpadding="3" align="center" | |||
|- | |- | ||
| | | colspan="30" align="center" | | ||
{| style="text-align:center" width="66%" align="center" | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #e8e8e8" width="11%" | I | ||
| style="background-color: #f3f3f3" width="11%" | II | |||
| style="background-color: #e8e8e8" width="11%" | III | |||
| style="background-color: #f3f3f3" width="11%" | V | |||
| style="background-color: #e8e8e8" width="11%" | VI | |||
| style="background-color: #f3f3f3" width="11%" | VII | |||
|} | |} | ||
|- | |- | ||
| 1 | | 1 | ||
| 2 | |||
| 3 | |||
| 4 | |||
| 5 | |||
| 6 | |||
| 7 | |||
| 8 | |||
| 9 | |||
| 10 | |||
| 11 | |||
| 12 | |||
| 13 | |||
| 14 | |||
| 15 | |||
| 16 | |||
| 17 | |||
| 18 | |||
| 19 | |||
| 20 | |||
| 21 | |||
| 22 | |||
| 23 | |||
| 24 | |||
| 25 | |||
| 26 | |||
| 27 | |||
| 28 | |||
| 29 | |||
| 30 | |||
|- style="border-top: 2px solid #999" | |- style="border-top: 2px solid #999" | ||
| [[ | | [[22_september|22]] | ||
| [[23_september|23]] | |||
| [[24_september|24]] | |||
| [[25_september|25]] | |||
| [[26_september|26]] | |||
| [[27_september|27]] | |||
| [[28_september|28]] | |||
| [[29_september|29]] | |||
| [[30_september|30]] | |||
| style="border-left: 2px solid #999" | [[1_oktober|1]] | |||
| [[2_oktober|2]] | |||
| [[3_oktober|3]] | |||
| [[4_oktober|4]] | |||
| [[5_oktober|5]] | |||
| [[6_oktober|6]] | |||
| [[7_oktober|7]] | |||
| [[8_oktober|8]] | |||
| [[9_oktober|9]] | |||
| [[10_oktober|10]] | |||
| [[11_oktober|11]] | |||
| [[12_oktober|12]] | |||
| [[13_oktober|13]] | |||
| [[14_oktober|14]] | |||
| [[15_oktober|15]] | |||
| [[16_oktober|16]] | |||
| [[17_oktober|17]] | |||
| [[18_oktober|18]] | |||
| [[19_oktober|19]] | |||
| [[20_oktober|20]] | |||
| [[21_oktober|21]] | |||
|- | |- | ||
| | | colspan="30" align="center" | | ||
{| | {| style="text-align: center" width="100%" | ||
|- | |- | ||
| width=" | | width="17%" align="left" | [[September|September]] | ||
| | | style="background-color: #e8e8e8" width="11%" | [[1792|1792]] | ||
| | | style="background-color: #f3f3f3" width="11%" | [[1793|1793]] | ||
| | | style="background-color: #e8e8e8" width="11%" | [[1794|1794]] | ||
| | | style="background-color: #f3f3f3" width="11%" | [[1796|1796]] | ||
| | | style="background-color: #e8e8e8" width="11%" | [[1797|1797]] | ||
| | | style="background-color: #f3f3f3" width="11%" | [[1798|1798]] | ||
| width="17%" align="right" | [[Oktober|Oktober]] | |||
| width=" | |||
|} | |} | ||
|} | |} | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
{| | {| rules="all" style="border: 1px solid #999; text-align: center; margin-top: 1em" cellspacing="0" cellpadding="3" align="center" | ||
|- | |- | ||
| width="11%" style="background-color: #e8e8e8" | | | colspan="30" align="center" | | ||
{| style="text-align:center" width="77%" align="center" | |||
|- | |||
| style="background-color: #e8e8e8" width="11%" | IV | |||
| style="background-color: #f3f3f3" width="11%" | VIII | |||
| style="background-color: #e8e8e8" width="11%" | IX | |||
| style="background-color: #f3f3f3" width="11%" | X | |||
| style="background-color: #e8e8e8" width="11%" | XI | |||
| style="background-color: #f3f3f3" width="11%" | XIII | |||
| style="background-color: #e8e8e8" width="11%" | XIV | |||
|} | |} | ||
|- | |- | ||
| 1 | | 1 | ||
| 2 | |||
| 3 | |||
| 4 | |||
| 5 | |||
| 6 | |||
| 7 | |||
| 8 | |||
| 9 | |||
| 10 | |||
| 11 | |||
| 12 | |||
| 13 | |||
| 14 | |||
| 15 | |||
| 16 | |||
| 17 | |||
| 18 | |||
| 19 | |||
| 20 | |||
| 21 | |||
| 22 | |||
| 23 | |||
| 24 | |||
| 25 | |||
| 26 | |||
| 27 | |||
| 28 | |||
| 29 | |||
| 30 | |||
|- style="border-top: 2px solid #999" | |- style="border-top: 2px solid #999" | ||
| [[ | | [[23_september|23]] | ||
| [[24_september|24]] | |||
| [[25_september|25]] | |||
| [[26_september|26]] | |||
| [[27_september|27]] | |||
| [[28_september|28]] | |||
| [[29_september|29]] | |||
| [[30_september|30]] | |||
| style="border-left: 2px solid #999" | [[1_oktober|1]] | |||
| [[2_oktober|2]] | |||
| [[3_oktober|3]] | |||
| [[4_oktober|4]] | |||
| [[5_oktober|5]] | |||
| [[6_oktober|6]] | |||
| [[7_oktober|7]] | |||
| [[8_oktober|8]] | |||
| [[9_oktober|9]] | |||
| [[10_oktober|10]] | |||
| [[11_oktober|11]] | |||
| [[12_oktober|12]] | |||
| [[13_oktober|13]] | |||
| [[14_oktober|14]] | |||
| [[15_oktober|15]] | |||
| [[16_oktober|16]] | |||
| [[17_oktober|17]] | |||
| [[18_oktober|18]] | |||
| [[19_oktober|19]] | |||
| [[20_oktober|20]] | |||
| [[21_oktober|21]] | |||
| [[22_oktober|22]] | |||
|- | |- | ||
| | | colspan="30" align="center" | | ||
{| | {| style="text-align: center" width="100%" | ||
| width=" | |- | ||
| width="11%" style="background-color: #e8e8e8" | [[ | | width="11.5%" align="left" | [[September|September]] | ||
| width=" | | style="background-color: #e8e8e8" width="11%" | [[1795|1795]] | ||
| style="background-color: #f3f3f3" width="11%" | [[1799|1799]] | |||
| style="background-color: #e8e8e8" width="11%" | [[1800|1800]] | |||
| style="background-color: #f3f3f3" width="11%" | [[1801|1801]] | |||
| style="background-color: #e8e8e8" width="11%" | [[1802|1802]] | |||
| style="background-color: #f3f3f3" width="11%" | [[1804|1804]] | |||
| style="background-color: #e8e8e8" width="11%" | [[1805|1805]] | |||
| width="11.5%" align="right" | [[Oktober|Oktober]] | |||
|} | |} | ||
|} | |||
|- | |||
| | |||
{| rules="all" style="border: 1px solid #999; text-align: center; margin-top: 1em" cellspacing="0" cellpadding="3" align="center" | |||
|- | |||
| colspan="30" align="center" | | |||
{| style="text-align:center" width="11%" align="center" | |||
|- | |||
| style="background-color: #e8e8e8" width="11%" | XII | |||
|} | |} | ||
|- | |||
| 1 | |||
| 2 | |||
| 3 | |||
| 4 | |||
| 5 | |||
| 6 | |||
| 7 | |||
| 8 | |||
| 9 | |||
| 10 | |||
| 11 | |||
| 12 | |||
| 13 | |||
| 14 | |||
| 15 | |||
| 16 | |||
| 17 | |||
| 18 | |||
| 19 | |||
| 20 | |||
| 21 | |||
| 22 | |||
| 23 | |||
| 24 | |||
| 25 | |||
| 26 | |||
| 27 | |||
| 28 | |||
| 29 | |||
| 30 | |||
|- style="border-top: 2px solid #999" | |||
| [[24_september|24]] | |||
| [[25_september|25]] | |||
| [[26_september|26]] | |||
| [[27_september|27]] | |||
| [[28_september|28]] | |||
| [[29_september|29]] | |||
| [[30_september|30]] | |||
| style="border-left: 2px solid #999" | [[1_oktober|1]] | |||
| [[2_oktober|2]] | |||
| [[3_oktober|3]] | |||
| [[4_oktober|4]] | |||
| [[5_oktober|5]] | |||
| [[6_oktober|6]] | |||
| [[7_oktober|7]] | |||
| [[8_oktober|8]] | |||
| [[9_oktober|9]] | |||
| [[10_oktober|10]] | |||
| [[11_oktober|11]] | |||
| [[12_oktober|12]] | |||
| [[13_oktober|13]] | |||
| [[14_oktober|14]] | |||
| [[15_oktober|15]] | |||
| [[16_oktober|16]] | |||
| [[17_oktober|17]] | |||
| [[18_oktober|18]] | |||
| [[19_oktober|19]] | |||
| [[20_oktober|20]] | |||
| [[21_oktober|21]] | |||
| [[22_oktober|22]] | |||
| [[23_oktober|23]] | |||
|- | |||
| colspan="30" align="center" | | |||
{| style="text-align: center" width="100%" | |||
|- | |||
| width="39.5%" align="left" | [[September|September]] | |||
| style="background-color: #e8e8e8" width="11%" | [[1803|1803]] | |||
| width="39.5%" align="right" | [[Oktober|Oktober]] | |||
|} | |} | ||
|} | |||
|} | |||
[[ | | ||
[[Category:Kalender]] |
Huidige versie van 7 apr 2023 om 11:59
Vendémiaire was de eerste maand van de Franse republikeinse kalender; vendémiaire betekent: wijnmaand.
Vergeleken met de gregoriaanse kalender begon de maand op 22, 23 of 24 september en eindigde op 21, 22 of 23 oktober.
Vendémiaire | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
Conversietabel tussen de republikeinse en de gregoriaanse kalender voor de maand vendémiaire | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|